150 katolíckych komunít rôznych národností, ktorí sa nachádzajú na území Rímskej diecézy, slávilo v nedeľu 15. mája 2016 v Bazilike San Giovanni in Laterano svoju každoročnú slávnosť s názvom Festa dei Popoli. Tento rok sa organizoval už 25. ročník tohto podujatia, tentokrát s mottom „Milosrdenstvo bez hraníc“.

Svätej omši na poludnie predsedal Mons. Guerino Di Tora, pomocný biskup Rímskej diecézy a predseda komisie pre migráciu. Mons. Di Tora povzbudil veriacich k vydávaniu svedectva o pokoji, aby sa – v súlade s mottom – ani milosrdenstvo, ani pokoj nenechali zastaviť ľudskými hranicami. Podobne, ako boli apoštoli v deň Turíc zhromaždení spolu, tak sa aj členovia jednotlivých národnostných komunít stretávajú na území Ríma, hoci každý z nich prichádza z inej kultúry a hovorí svojou rečou.

V závere svätej omše sa prítomným prihovoril vzácny hosť, Mons. Boutros Marayati, arménsko-katolícky arcibiskup mesta Aleppo, ktorý priniesol správy z tohto sýrskeho mesta: „My veríme už len v Kristov pokoj. Nemôžeme už veriť v ľudský pokoj, len v Kristov“. Zároveň poďakoval veriacim v Bazilike za modlitby, ktoré obetujú za Sýriu, a ktoré chce priniesť sýrskym kresťanom ako radosť a posilu, že Cirkev vo svete na nich pamätá a podporuje ich.